معرفی اجمالی نظام آموزشی پیش دبستانی مجتمع بانو امین

اهداف برنامه :

هدف اصلی این نظام ، زمینه سازی برای رشد مبتنی بر فطرت کودک ، از طریق تامین و برآورده کردن تمایلات ریشه ای موثر و اساسی موجود در کودک شش ساله ،  می باشد .

( به پشتوانه ی مطالعات منسجم در زمینه ی مبانی اسلامی تربیت کودک و با تکیه بر نظام انسان شناسی جامع نگر اسلامی )

چکیده طرح:

باتوجه به ضرورت تلفیق فعالیت های آموزشی و تربیتی جهت دستیابی به دانش آموز خروجی طراز جمهوری اسلامی ایران و توجه به رویکردها و مبانی تعلیم و تربیت اسلامی  و نیز توجه ویژه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به این امر و نیز به پشتوانه ی مطالعات منسجم در زمینه ی مبانی اسلامی تربیت کودک ، با تکیه بر نظام انسان شناسی جامع نگر اسلامی، برنامه ریزی عملیاتی جهت پیاده سازی نظام مورد نظر  از سال 1390 آغاز گردید .

 مبنای اصلی نظام زمینه سازی برای رشد مبتنی بر فطرت کودک ، از طریق تامین و برآورده کردن تمایلات ریشه ای موثر و اساسی موجود در وی ،  می باشد . این مبنا با ایجاد بستری غنی و آزاد برای تجربه ،  انتخاب و تصمیم گیری کودک امکان پذیر است . بستری که شامل پاسخی متناسب برای تمامی نیازهای گرایشی ، شناختی و رفتاری یک کودک شش ساله است . 

لذا در این نظام ، ضمن تامین تمایلات اصلی و فطری کودک ،  ارتقای سطح مهارت های رفتاری و شناختی هر کودک بصورت منحصر بفرد نیز مورد توجه  قرار گرفته است . چرا که کودکی در آینده میتواند در اوج آرامش و شناخت مسیر درست را تشخیص و انتخاب کند ، که حد اقل یک بار با تمامی تمایلاتش بصورت کامل مواجه شده باشد و بر مبنای روایات و روانشناسی رشد اسلامی ،  موعد این مواجهه ، فقط و فقط هفت سال ابتدایی زندگی است .


اعضای کار گروه طراحی نظام:

یک گروه مطالعاتی 12نفره به پشتوانه یک تیم پژوهشی خارجی مسئولیت برنامه ریزی عملیاتی این نظام آموزشی را در ذیل بازیکده های سفر به دور دنیا، بازی و تجربه، قصه و نمایش، ماهان و ماهور، نقاشی خلاق، کاردستی، سفال و شن و اردوهای مادر و کودک و نیز نظام آموزش خانواده، عهده دار هستند.

 

شیوه ی پیشبرد اهداف:

شیوه ی اصلی پیشبرد اهداف نظام ، بازی است . لذا تمامی اهداف مورد نظر  به صورت بازی محور  ، توسط تیم متخصص طراحی و به نحو ویژه ای  اجرا می شود .

همانطور که انتظار میرود ارتقای سطح مهارت های رفتاری و شناختی نیز به صورت کاملاً غیر مستقیم و از طریق بازی صورت می گیرد . برای مثال فعالیتهایی نظیر آموزش ساخت کار دستی نیز ، بصورت دقیق و مرحله به مرحله از طریق بازی و نقش پذیری کودکان و مربی منتقل می شود. 

در این نظام ،  مربی  چونان یک هم بازی برای کودک تلقی گردیده و باید و نباید  “به هیچ وجه از سوی مربی مطرح نمی گردد . تمامی مربیان در این نظام برای پیشبرد این شیوه ، دوره های تخصصی و کاربردی را گذرانده اند و در طول سال با کارشناس اصلی پروژه در ارتباط هستند .

Free Joomla! template by L.THEME